Jak funguje tepelné čerpadlo

 

Jak funguje tepelné čerpadlo, podrobný popis

Tepelné čerpadlo, respektive chladicí okruh, má čtyři základní části:

 

o Výparník

Do výparníku se přivádí nízkopotenciální teplo (primární okruh, vrt, plošný kolektro). Přivedené teplo způsobuje vypařování chladiva, páry chladiva se stávají nositelem tepelné energie a tu převádějí do kompresoru.

o Kompresor

Kompresor tepelného čerpadla prudce stlačí plynné chladivo ohřáté o několik stupňů, a díky fyzikálnímu principu komprese (při vyšším tlaku stoupá teplota), jako teplotní výtah znásobí malý přírůstek tepla na vyšší teplotní hladinu, která se pohybuje kolem 80°C.

o Kondenzátor

Energie přivedená do kondenzátoru parami chladiva z výparníku a kompresoru se převádí do cirkulujícího topného média (sekundární okruh TČ), převedeným teplem se topné médium ohřívá.

o Škrticí ventil

Kapalné chladivo, které zkondenzovalo v kondenzátoru při vyšším (kondenzačním) tlaku, se vstřikuje do výparníku, aby se zde opět vypařilo při nižším (vypařovacím) tla­ku.

 

Energetický štítek

foto: Reprofoto
Nová starost: byty musí mít energetický štítek. Jako ledničky
4. února 2012 7:00
PRAHA - Zvažujete prodej svého bytu, domu nebo jejich pronájem? Od příštího roku to bez energetického štítku patrně nepůjde. O co jde? Představa státu je zatím taková, že každá nemovitost k prodeji či pronájmu bude muset být povinně opatřena zvláštním štítkem. Ten prozradí, jak je prodávaný objekt energeticky úsporný.
Jinými slovy: kupující získá informaci o tom, zda nebude následně muset utrácet víc za vytápění či osvětlení. Podobné označení mají dnes například elektrospotřebiče.Novela zákona o hospodaření energií, kterou v následujících týdnech projedná sněmovna, má od příštího roku zavést štítkovací povinnost pro statisíce starších budov v zemi určených k pronájmu či na prodej. Novostavby toto označení už dnes musí mít při kolaudaci.Ceny štítků, které mají vydávat energetičtí auditoři s oprávněním od ministerstva průmyslu a obchodu, se budou pohybovat od několika tisíců korun až po desetitisíce. Záležet bude na komplikovanosti stavby a také na poměru nabídky a poptávky po ocenění.

Neoznačíte si byt? Dostanete pokutu

A mnozí majitelé bytůuž předem varují, že náklady na koupi štítku ponesou jejich nájemníci. „Půjde o novou daň, kterou bude nutné rozpočítat mezi ty, kteří z toho budou mít prospěch, tedy mezi nájemníky,“ říká předseda Občanského sdružení majitelů domů Tomislav Šimeček.
Pakliže si lidé energetický štítek nepořídí, a přesto svoji nemovitost pronajmou či prodají, vystaví se nebezpečí pokuty zatím neurčené výše. „U fyzických osob bude porušení povinností vyplývajících ze zákona vnímáno jako přestupek, u podnikatelů půjde o správní delikt,“ upřesňuje mluvčí ministerstva průmyslu Pavel Vlček.Jak auditoři, tak představitelé realitních společností nicméně varují, žetrh na náhlou změnu není připraven. Tím spíše že v zemi je pouze zhruba tisícovka auditorů, která má oprávnění štítky poskytovat. „Veřejnost netuší, co se chystá. Nikdo to zatím nebere vážně,“ říká Luděk Lošťák, předseda představenstva servisní a poradenské firmy Comfort Space. „Dnes je také povinná každoroční prohlídka komínů, přitom její dodržováni nikdo nekontroluje," předpovídá laxní přístup majitelů domů vůči štítkům Aleš Mazgaj, ředitel realitní společnosti Century
 
článek převzat z www.lidovky.cz

kompresory v TČ

Spirálový (šnekový) kompresor- popis a funkce

(Scroll compressors)

Spirálový, nebo také SCROLL kompresor, je moderní typ vyráběný poměrně krátkou dobu. Funkční časti spirálových kompresorů jsou dvě excentrické spirály vložené do sebe jedna pevná (horní), druha pohyblivá Dolní spirála krouží v horní pomoci excentrického členu, který je na hřídeli elektromotoru, tím se mezi spirálami vytváří plynové kapsy, které se posouvají ke středu spirály a zmenšuji svůj objem. Dostanou se až do středu horní spirály.Ta má uprostřed otvor spojen s výtlačnou trubkou.


Jejich použiti přináší řadu podstatných výhod.Jednak jsou odolné proti nasátí kapalného chladiva, současně jsou i méně hlučné než pístovékompresory.


Při větším rozdílu teplot mezi venkovní a vnitřní stranou okruhu tepelného čerpadla musí kompresor překonávat větší teplotní a tlakový rozdíl a musí konat větší kompresní práci. Se zvětšujícím se rozdílem teplot dochází k poklesu topného výkonu i topného faktoru. Tento pokles je výrazně nižší než u kompresorů pístových.


http://www.youtube.com/watch?v=f_6xolDoqs0&feature=related

bezunk

slůighaůghahgaeguq

Stavební činnost

Stavební činnost

More Articles...

  1. Kontakty
  2. REFERENCE
  3. O nás

Additional information